Prefabrykowane ściany betonowe – czy zachwieją rynkiem nieruchomości?

Wraz ze wzrostem cen kluczowych materiałów budowalnych i płac robotników, połączonych z galopującą inflacją ludzie poszukują możliwości obniżenia kosztów budowy wymarzonego domu. Sytuacją idealną jest, gdy budowa jest szybka i pozwala na wprowadzenie się w krótkim terminie. Rozwiązaniem są wtedy prefabrykowane ściany betonowe i pełne projekty domów z prefabrykatów.

Skąd pomysł na przygotowywanie w fabryce gotowych ścian domów?

Tworzenie w fabryce gotowych ścian i jedynie przewożenie ich na miejsce montażu nie jest pomysłem nowym. Z powodzeniem sprawdza się w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu budowy są szybsze i mniej kosztowne. Jednak w Polsce również prefabrykowane ściany betonowe mają swoją tradycję. Kto nie słyszał o blokach z wielkiej płyty? Nie cieszą się one dobrą opinią, gdy chodzi o jakość wykonania, jednak nie można odmówić im wytrzymałości i odporności na upływający czas.

Ograniczona oferta domów z prefabrykatów – czy ma znaczenie?

Rynek projektów domów wykonywanych w całości z prefabrykatów nie jest jeszcze w Polsce nasycony. Nadal liczba projektów jest mocno ograniczona. Jednak domy budowane w ten sposób są funkcjonalne i bardzo estetyczne. Brak różnorodności jest związany z wykorzystywaniem takich samych elementów przygotowywanych w ramach jednej linii produkcyjnej. Zaś nienasycony rynek powoduje, że ceny są jeszcze bardzo atrakcyjne, a terminy montażu domów niezbyt odległe w czasie. To jednak szybko się zmienia.

Dlaczego domy z prefabrykatów buduje się szybciej i w tańszej technologii?

Domy wykorzystujące prefabrykowane ściany betonowe to tak naprawdę ogromne, trójwymiarowe puzzle, które są produkowane w fabryce, a składane na placu budowy. Prefabrykowane ściany to nie jedyne elementy tego typu: na miejsce przywożona jest gotowa stolarka dachowa czy schody. Układanie puzzli zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż tworzenie ściany od początku. Dodatkowo ściany tego typu są tańsze – wykorzystują mniejszy nakład pracy i zmechanizowaną linię produkcyjną.

Jak wyglądają prace instalatorskie, gdy chodzi o prefabrykowane ściany betonowe?

Układanie puzzli z prefabrykowanych elementów nie jest zbyt trudne, szczególnie dla doświadczonej ekipy, która zajmuje się którąś z kolei budową. Prace mogą wtedy wydawać się banalne. Jednak odpowiednie materiały i doświadczenie są kluczowe w tym by instalacja poszła gładko. Proces budowy takiego domu jest o tyle komfortowy, że wynajmujący nie musi w nim praktycznie uczestniczyć. Wystarczy odrobina cierpliwości i bryła budynku stanie raz dwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ściany betonowe z prfefabrykatu.