Kwestie dodatków socjalnych dla dzieci w UE

Decydując się na emigrację zarobkową przede wszystkim myślimy o możliwości poprawienia swojej sytuacji finansowej i zapewnienie lepszego bytu naszej rodzinie. Wiele osób decyduje się na to, aby cała rodzina zmieniła miejsce zamieszkania – przeprowadzka to spore wydarzenie i stres, szczególnie dla dzieci. Warto zadbać o ich komfort i dobre samopoczucie. 

Nowa praca w Niemczech – jak zadbać o dzieci?

Podejmując się nowej pracy poza granicami Polski, na przykład w Niemczech, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, przede wszystkim z nowym pracodawcą. W wielu przypadkach firmy starają się jak mogą ułatwić zatrudnienie nowym pracownikom poprzez wynajem im mieszkań pracowniczych na określony czas czy też przypisując innego pracownika, który ma za zadanie wprowadzić osobę nową w firmę i jej zwyczaje. Przeprowadzka wspólnie z rodziną wymaga również zadbania o naukę dzieci – już od pierwszych tygodni pobytu w nowym kraju warto wysłać dzieci na kursy języka obcego dla obcokrajowców, oczywiście dopasowane do wieku. Niezwykle istotne jest także rozmawianie z dzieckiem, dbanie o jego komfort i dobre samopoczucie, szczególnie w pierwszych miesiącach po przeprowadzce. 

Kindergeld – dodatkowe środki na poprawę sytuacji bytowej dziecka

Rząd niemiecki wspiera rodziny pracujące w kwestii zapewnienia dzieciom odpowiednich warunków bytowych. Poprzez zasiłek rodzinny Kindergeld możliwe jest zapewnienie dziecku dodatkowych środków na naukę, ale również pomoce dydaktyczne, zabawki. Aby wnioskować o Kindergeld konieczne jest uzyskanie pełnego obowiązku podatkowego (nabywa się je po 6 miesiącach stałej pracy w Niemczech). Kindergeld przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia 25 roku życia (pod warunkiem kontynuowania nauki) oraz na dzieci niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych. 


Opublikowano

w

przez