Trachycarpus fortunei – egzotyczna palma w mieszkaniu i ogrodzie

Szorstkowiec Fotrunego to mrozoodporna palma. Można ją hodować w polskich warunkach klimatycznych. Łatwa w uprawie. Upiększy mieszkanie lub ogród. Dobrze rośnie w doniczce i bezpośrednio na gruncie. Zielona przez cały rok.

Kiedy trachycarpus fortunei kwitnie?

Palma ta rozmnaża się z nasion. Jest rozdzielnopłciowa. Oznacza to, iż są osobniki męskie i żeńskie. Kwitną po upływie 10 lat (gdy osiągną pień 1 metra wysokości). Kwiaty męskie rosną w gronie i zwisają w dół. Mają intensywnie żółty kolor.

Kwiaty żeńskie układają się w wiechy ukierunkowane do góry. Są zielonkawe, a po zapyleniu tworzą białe kuleczki. Gdy dojrzeją, zrobią się ciemnofioletowe.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie szortkowca fortunego zarówno męskiego, jak i żeńskiego, warto kupować starsze okazy. Najlepiej, gdy właśnie są w okresie kwitnienia. Wówczas każdy rozpozna płeć tego drzewka.

Czy trachycarpus fortunei ma wiecznie zielone liście?

Zawsze palma mrozoodporna ma liście zielone w swoim górnym pióropuszu. U dołu liście brązowieją i usychają. Należy je wówczas odciąć.

Liście szorstkowca są duże, wachlarzowate. Z wierzchu mają ciemną intensywną zieleń. Od spodu zaś są z niebiesko białym nalotem. Cały liść osiąga średnicę od 90 do 160 centymetrów.

Każdy wachlarz dzieli się na segmenty. Wygląda to tak, jakby składał się z pojedynczych lancetowatych liści złączonych u nasady. Segmenty te są od 0,5 do około 1 metra długie. W każdym liściu jest ich około 50.

Trachycarpus fortunei z nasionka – jak to zrobić?

Wyhodowanie palmy mrozoodpornej z nasion jest bardzo proste. Wystarczy nam ziemia do palm ze sklepu ogrodniczego. Może być także zwykła (uniwersalna) z dodatkiem żwirku.

Namoczone nasiono wsadzamy do ziemi w doniczce i zasypujemy je. Podlewamy codziennie i czekamy na efekty. Doniczka musi stać w słonecznym miejscu. Warto sporządzić kilka takich wysiewek w kilku doniczkach, gdyż nie każde nasionko wykiełkuje.

Ziemia w doniczce musi być wilgotna przed wysiewem. Jeżeli w jednej doniczce siejemy kilka ziarenek, wówczas rozsadzanie wykiełkowanych małych palemek należy robić bardzo delikatnie. Korzenie łatwo uszkodzić. Zwłaszcza że potrafią się ze sobą splątać.

Podlewanie szortskowca fortunego częste, ale z umiarem

Ziemia w doniczce z palmą powinna być wilgotna. Jednak gdy jest nadmiar wody i gleba wygląda jak nasiąknięta gąbka, to znak przelania. Zbyt dużo wody w doniczce czyni ziemię nieprzepuszczalną.

Łatwo wówczas wyhodować na jej powierzchni pleśń. Jest ona dla palmy bardzo szkodliwa. Zresztą, każdy kwiat źle znosi nadmiar wody. W takich warunkach gniją korzenie, pojawiają się choroby rośliny.

Osłabiona palma z powodu przelania szybko nam zmarnieje. Aby temu zapobiec, należy dokładnie dozować podlewanie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.


Opublikowano

w

przez