Program do robienia inwentaryzacji – jaki wybrać?

W każdej firmie, co roku organizowana jest inwentaryzacja, czyli spis różnych rzeczy, dóbr, majątku. Taki spis robi się po to, żeby dowiedzieć się, jaki jest faktyczny stan materialny i finansowy danej firmy. Do wykonania dobrego jakościowo spisu warto wybrać odpowiedni program do robienia inwentaryzacji. Takie oprogramowanie pozwoli w łatwy i przede wszystkim dokładny sposób sprawdzić, czego ile jest.

Program do robienia inwentaryzacji – jaki powinien być?

Oprogramowanie do inwentaryzacji powinno być przede wszystkim łatwe w obsłudze. Liczy się tu intuicyjność, prostota. Taki program do przeprowadzenia remanentu powinien być dla każdego pracownika przystępny. Coraz bardziej popularne stają się programy, które mają połączenie z mobilnym czytnikiem, co znacznie usprawnia cały proces liczenia i wprowadzania danych do systemu, a także generowania raportu.

Ważne jest również to, żeby taki program do robienia inwentaryzacji był przejrzysty. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest odpowiednia struktura oprogramowania. Najlepiej sprawdza się tu tak zwane drzewko lokalizacji.

Jaki program będzie lepszy – darmowy czy płatny?

To, jaki program do robienia inwentaryzacji wybierzemy, zależy oczywiście od potrzeb firmy. Trzeba jednak pamiętać, że wybierając darmowe oprogramowania, będziemy mieli dostęp tylko do niektórych opcji, funkcji. Bardzo często programy darmowe są tylko na pewien okres, są to zazwyczaj wersje trial. Bezpłatne programy do inwentaryzacji mogą być mniej bezpieczne i nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń. Co za tym idzie, zgromadzone dane mogą zostać ukradzione.

Płatne programy do inwentaryzacji wydają się lepszym rozwiązaniem ze względu na ilość funkcji i bezpieczeństwo. Jednak trzeba za nie zapłacić jednorazowo lub wykupić abonament. Ceny nie są wygórowane, zazwyczaj dożywotnie wykupienie licencji takiego programu kosztuje do 1000 zł, a miesięczna opłata to 100 zł. Należy pamiętać, że płatne oprogramowanie do remanentu często połączone jest do mobilnego czytnika, co jest dużym ułatwieniem.

Najważniejsze korzyści płynące z dobrego programu do robienia inwentaryzacji

Przede wszystkim taki program ma zdecydowanie skrócić czas trwania całego spisu. Powinien być narzędziem bardzo dokładnym i kompatybilnym z innymi firmowymi programami. Dobre oprogramowanie do remanentu pozwala kontrolować i rozliczać osoby odpowiedzialne za inwentaryzacje. Oczywiście taki program powinien zapewniać bezpieczeństwo wszystkich zgromadzonych danych, czytelność i możliwość łatwego wprowadzania wszelkich poprawek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie program do robienia inwentaryzacji.