Jak dobrze dbać o palmy?

Palma to roślina bardzo egzotyczna, którą do niedawna można było spotkać tylko w krajach zagranicznych, jednak obecnie coraz częściej spotyka się ją w polskich domach. Warto też dodać, że są takie gatunki palm, które mogą rosnąć w ziemi i wytrzymają zimowe temperatury. Gdy chcemy trzymać palmę w domu, to musimy wybrać jej odpowiednie miejsce.

W jakich pomieszczeniach odnajdzie się palma?

Palma bardzo lubi jasne i nasłonecznione pomieszczenia, w których nie ma przeciągów. Dobrze jest umieścić palmę w salonie czy sypialni, może również stać w kuchni, jeśli mamy na tyle miejsca. Należy też pamiętać, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na liście, gdyż zbyt duża ich ilość mogłaby popalić roślinę.

W czym hodować palmę?

Palmy lubią duże doniczki, ale dobrze jest, by były one stosunkowo wąskie, dzięki czemu korzenie mogą swobodnie się rozrastać. Warto też zainwestować w doniczki, które mają kółka, co sprawi, że można je bez problemu przenieść, w razie gdy trzeba posprzątać pomieszczenie. Doniczki można wybrać pod dowolny kolor, jednak dobrze wybrać taki materiał, który jest w stanie unieść dość spory ciężar rośliny i korzeni.

Jakie są rodzaje palm?

Palma, która może być hodowana w domu, ma kilka rodzajów, przez co każdy może dobrać swój model rośliny, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Najpopularniejsze rodzaje palmy, które mogą być trzymane w domu to: daktylowa, kokosowa, liwstona, waszyngtonia. Dzięki temu, że mamy tyle różnych dostępnych gatunków palm, to można wybrać taką, która świetnie odnajdzie się w naszych warunkach mieszkaniowych.

Jak podlewać palmę?

W lecie palmę powinno podlewać się bardzo obficie, przez co będziemy mieć pewność, że roślina może rosnąć zdrowo. Na tygodniu powinno się podlewać palmę przynajmniej dwa razy, gdy na dworze jest wysoka temperatura. Natomiast zimą można ograniczyć podlewanie do jednego raz na dwa tygodnie. Należy też pamiętać, że zima jest okresem, w którym rośliny wegetują, przez co nie ma potrzeby ich tak dużego podlewania. Dobrze jest też zostawić wodę do podlewania na dobę w misce, by mogła odstać i dopiero taką wodą można bezpiecznie podlać palmę, jest to bezpieczniejsze niż używanie wody prosto z kranu.

Gdy mamy palmę w domu, to należy także pamiętać o tym, by czyścić ją przynajmniej raz w tygodniu. Liście palmy zbierają kurz, dlatego dobrze jest przecierać wilgotną ściereczką każdy liść. Prawidłowo wyczyszczone liście samoistnie będą błyszczeć, dlatego nie ma potrzeby specjalnego ich nabłyszczania. Dobrze zadbana palma może rosnąć przez kilkanaście lat.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.