Czym należy się sugerować przy wyborze butów narciarskich?

Warto wiedzieć, że wybór butów narciarskich nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie cechy powinny mieć dobre buty narciarskie męskie?

Długość butów narciarskich

W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie zmierzyć długość swoich stóp, a także ich szerokość. Nie można zaokrąglać wyników. Nie jest rekomendowane zaopatrywanie się w produkt o 0,5 cm większy od stopy.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w asortymencie renomowanych producentów są zdecydowanie wyższej jakości buty niż jeszcze 15 lat temu.

Rozmiar butów narciarskich

Zaawansowani narciarze doskonale zdają sobie sprawę, że buty narciarskie nie należą do najwygodniejszych. Osoby, które bardzo dużo czasu spędzają na nartach przeważnie przekładają kontrolę nad komfortem. Warto mieć świadomość, że zdecydowanie lepiej dopasowany but daje użytkownikowi znacznie lepszą kontrolę.

Jeżeli dana osoba dokona zmierzenia swojej stopy i wyjdzie jej wynik 27,2 cm długości oraz 10 cm szerokości, powinna zaopatrzyć się w buty 27-27,5 długości oraz 99-103 mm szerokości. Godny uwagi jest fakt, że im mniejszy luz będzie miał użytkownik, tym będzie miał znacznie lepszą kontrolę nad nartami.

Czym należy się sugerować przy wyborze twardości butów narciarskich?

Warto wiedzieć, że twardość, sztywność skorupy butów narciarskich to tkz. flex. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że znani producenci bardzo często podają wspomnianą twardość ukrywając ją w nazwie. Obecnie na rynku dostępne są flexy oscylujące w przedziale 50 – 150. Godny uwagi jest również fakt, że im wyższy będzie flex, tym twardszy but. Wraz ze wzrostem umiejętności warto stawiać na wyższy flex.

Polecany przedział fletu dla kobiet wynosi od 65 do 110. Z kolei dla mężczyzn od 80 do 130. Według specjalistów mniejsze wartości od podanych nie mają żadnego sensu. Narciarze bardzo często zastanawiają się czy warto zaopatrywać się w buty narciarskie męskie na jeden sezon.

Cena

Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnić także cenę. Najtańszy produkt znanej firmy można kupić już za 500 złotych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im but będzie twardszy, tym droższy. Jedynym ograniczeniem są zatem finanse osoby zainteresowanej.

Rekomendowane jest jednak rozsądne podejście do zakupów. Nie jest zalecane kupowanie najdroższych butów dostępnych na rynku. Zdecydowanie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny. Należy kupować tylko produkty renomowanych producentów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.