Czym jest i gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Obecnie jest to jedna z najczęściej kupowanych polis w biurach ubezpieczeniowych. Dlaczego jej posiadanie jest tak ważne? Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC dla pojazdów mechanicznych

Posiadacze samochodów i motocykli zobligowani są przez prawo do dwóch istotnych kwestii/. Pierwsza to regularne przeglądy w autoryzowanych stacjach diagnostycznych, druga po ubezpieczenie OC. Brak badania technicznego czy ubezpieczenia OC naraża na spore kary finansowe, dlatego warto dbać o przegląd i ważność polisy. Ubezpieczenie OC pozwala na ochronę interesów innych użytkowników drogi, w przypadku kiedy właściciel polisy doprowadzi do kolizji czy wypadku. Polisa OC (do pewnego pułapu) pokrywa szkody finansowe związane z naprawą samochodu czy leczeniem osób poszkodowanych. Brak ważnej polisy OC sprawia, że w razie wypadku musimy zapłacić za naprawy czy leczenie bezpośrednio z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC jest ważne przez rok – po tym czasie konieczne jest zakupienie kolejnej polisy, najlepiej tak, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Możliwe jest także zakupienie OC krótkoterminowego, jest to jednak możliwe wyłącznie w określonych sytuacjach.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Okazuje się, że cena ubezpieczenia OC nie jest stała – wynika to z faktu, że zależna jest ona od szeregu czynników. Podstawowe to oczywiście wiek kierowcy oraz wiek i marka samochodu. Drugą kwestią jest miejsce rejestracji pojazdu – dzięki analizie ryzyka i statystykom możliwe jest określenie, czy na danym terenie stłuczki zdarzają się częściej. Kolejną ważną kwestią jest doświadczenie oraz nabyte przez posiadacza samochodu zniżki. Oznacza to, że wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy, możliwe jest uzbieranie zniżek honorowanych podczas zakupu polisy. Wysoka cena ubezpieczenia OC może wynikać np. z niskiego wieku kierowcy.